Avtor: Dušan Poslek Objavljeno: 1. 01. 2022

Svetovni dan miru

O Bog,

po Marijinem deviškem materinstvu

si podaril človeštvu odrešenje.

Naj tudi v novem letu čutimo, da nas varuje ona,

ki nam je rodila tvojega Sina, začetnika življenja.

Pozdravljeni dobri ljudje!

V teh dneh je bila naša pozornost usmerjena k Detetu, ki nam je v sveti noči ponovno zagotovil, da nismo sami. On je z nami! V negotovosti časa nam je prebujal zaupanje v Božjo previdnost, ki je neprimerljivo  z brezupno vdanostjo v usodo. V Božjem previdnostnem načrtu ima namreč vsaka stvar svoj pomen, tudi tiste, ki niso v skladu z našimi trenutnimi željami. Potreben je določen čas, da to dojamemo in z novimi spoznanji sprejmemo življenje v njegovi celovitosti. Premalo je, če živimo samo za ta trenutek. Preizkušena življenjska modrost uči, da moramo v sedanji trenutek vključevati tudi izkušnje preteklosti in na njih graditi boljšo prihodnost. Ob Jezusovem rojstvu se nam odpira obzorje prihodnosti, ki je nadčasovna in jo imenujemo Večnost. Bog se je namreč učlovečil, postal človek, da bi mi postali deležni večnega življenja.

Ob skupnem doživljanju Jezusovega rojstva ob jaslicah, pri molitvi, prepevanju lepih božičnih pesmi,  je marsikatera družina spoznala lepoto njihovega skupnega življenja. Obnovile so se vezi med zakonci, starši in otroki, med generacijami, kljub omejenemu druženju tudi med sosedi, prijatelji in znanci. Naj nas duhovno bogata praznična spoznanja in doživetja spremljajo v novem letu.

Naš pogled usmerjamo tudi v vsakdanjik novega leta. V župnijskem občestvu bomo, spodbujeni od  pastirjev Cerkve, iskali skupno (sinodalno)pot, ki bo neke vrste novost v našem življenju.  Marsikatero stvar smo v preteklosti skupno načrtovali in udejanjali. Tokrat gre za duhovno dogajanje, ki ga vodi Sveti Duh. V njegovi moči se bomo učili medsebojno poslušati, razločevati, kaj je resnično Božje, in sodelovati pri odkrivanju današnjega poslanstva Cerkve (župnije). V poslušnosti Svetemu Duhu bomo odkrivali »krik Božjega ljudstva.« Tudi tistih, ki smo jih mogoče že odpisali, pa nam po njihovih glasovih govori Bog.

Še nekaj vrstic o orglah. Čeprav smo jih pri prazničnem bogoslužju pogrešali, naše praznovanje ni bilo obremenjeno z razmišljanjem o obnovi. Po praznikih želimo nadaljevati že zastavljeno delo. Po 160-tih letih od postavitve v župnijsko cerkev so bile potrebne temeljitega popravila, ki se je začelo v mesecu novembru. Pri načrtovanju del smo imeli pred očmi njihovo namembnost, ki je predvsem v lepšanju bogoslužja. Obenem pa naj bi bile spodbuda mladim rodovom, da bi v naslednjih 160-tih letih iz njihovih vrst izšli požrtvovalni organisti ali organistke, pevke in pevci. Hvala vsem, ki ste s svojimi darovi prižgali zeleno luč za začetek del. Po prazniku Sv. treh kraljev se bo zbiralna akcija nadaljevala. Izkušnja iz preteklih let je, da Bog vedno navdihne zadostno število velikodušnih ljudi (faranov in krajanov!), da so opravljena dela tudi plačana. Tudi tokrat bo tako.  Hvala za vsak velikodušni (prostovoljni) dar.

Z dobrimi željami za novo leto in z upanjem, da bomo še naprej lepo sodelovali, vas  pozdravljam.

Andrej Grobelnik, vaš duhovnik