Avtor: Dušan Poslek Objavljeno: 12. 02. 2022

Obnova orgel v farni cerkvi

Težko si predstavljamo cerkev brez orgel, kraljice instrumentov, ki s svojimi raznovrstnimi in mogočnimi glasovi lepšajo bogoslužje ter dvigajo človekovega duha v slutnjo nebeške harmonije.

Sedanja cerkev sv. Jerneja, zgrajena v letih 1738 - 43, je dobila prve orgle s 7 registri leta 1744. Že leto prej so bile narejene v orgelski delavnici Janeza Frančiška Janečka v Celju. V času prenove cerkve leta 1859, so bile pri mariborskem orgelskem mojstru Leonhardu Ebnerju naročene nove, enkrat večje od prejšnjih (14 registrov). In te so služile svojemu namenu vse do danes. Pred leti se je že pokazala potreba po temeljiti prenovi, ki pa je morala zaradi predhodnih del počakati. Obnova orgel se namreč načrtuje šele takrat, ko so v cerkvi opravljena druga vzdrževalna dela, ki povzročajo veliko prahu.

Pri načrtovanju obnove smo imeli pred očmi njihovo namembnost, ki je predvsem v lepšanju bogoslužja. Obnovljene orgle naj bi bile tudi spodbuda mlajšim rodovom, da bi iz njihovih vrst izšli požrtvovalni organisti ali organistke, pevke in pevci. Obnova orgel je nadaljevanje dosedanjega  koncepta restavriranja notranje opreme cerkve, ki ohranja prvotno podobo  prostora. Pri načrtovanju smo upoštevali tudi materialne zmožnosti našega občestva. Vsa dosedanja obnovitvena dela so temeljila na skrbi ohraniti bogato sakralno in kulturno dediščino v kraju, brez vsakih drugih (prestižnih) ambicij.

Z deli smo začeli z začetku novembra 2021. Instrumentalni del je bil odpeljan v orglarsko delavnico, orgelska omara pa je ostala na svojem mestu. Do konca meseca februarja bomo obnovili kor, uredili novo električno razsvetljavo, injektirali zidne razpoke, restavrirali štiri kapitele in prepleskali zidove. Sledilo bo temeljito čiščenje cerkve. Zaradi višinskih del  in potrebnih pripomočkov bo to opravil  čistilni servis. Med tem časom pa v delavnicah poteka obnova orgel, ki jih bodo začeli nameščati po restavriranju orgelske omare. V zaupanju v nadaljnjo Božjo pomoč in sodelovanje dobrih ter velikodušnih ljudi, bodo orgle zadonele  ob koncu Marijinega meseca maja 2022.

Tej predstavitvi obnove dodajam zahvalo vsem dosedanjim darovalcem. Kot piščali v orglah niso vse enake, vsaka pa je nenadomestljiva, tako je tudi z darovi. Tudi tokrat sem prepričan,  da Bog vedno navdihne zadostno število velikodušnih ljudi (faranov in krajanov), da so opravljena dela tudi plačana. Hvala za vsak velikodušni (prostovoljni) dar.

MIR IN DOBRO.

Andrej Grobelnik