Avtor: Dušan Poslek Objavljeno: 16. 01. 2022

Nedelja Božje besede

23. januar -  nedelja Božje besede

Pri vsaki sveti maši se srečamo s svetopisemskimi besedili, zato bi lahko rekli, da je vsak dan, še posebej nedelja, praznik Božje besede. Bog namreč želi vsak dan stopati v odnos z nami, spregovori nam po besedi Svetega pisma, nas vabi k poslušanju in pričakuje naš odgovor.

Prav posebej pa je praznovanju Božje besede posvečena 3. nedelja med letom. Papež Frančišek jo je leta 2019 s pismom Odprl jim je um razglasil za vso Cerkev kot poseben praznični dan, ko bi se naj še močneje zavedali bogastva Svetega pisma za vsakega človeka.

V Sloveniji letos obhajamo Nedeljo Božje besede pod geslom: »Tudi ona dva sta pripovedovala, kaj se je zgodilo na poti in kako sta ga prepoznala po lomljenju kruha.« (Lk 24,35) Gre za odlomek o emavških učencih in že leta 2020 smo praznovali z mislijo: »Pogovarjala sta se« (Lk 24,14a), lansko leto pa so nas nagovarjale besede: »Tedaj so se jima odprle oči« (Lk 24,31a).

Že tretje leto smo torej v družbi emavških učencev in spremljamo najprej njuno zaskrbljenost in razočaranost, ko se sama pogovarjata o velikonočnih dogodkih v Jeruzalemu. Na poti srečata Vstalega Jezusa, odprejo se jima oči, da ga prepoznata in končno tudi ona dva navdušeno spregovorita o vsem, kar sta doživela na poti. Nista več samo učenca, postala sta oznanjevalca.

Tudi mi smo povabljeni na to pot in nedelja Božje besede je lepa priložnost, da naredimo prve korake od naših skrbi, osamljenosti in negotovosti v smer proti srečanju z Gospodom in njegovo Besedo. V naši župniji že od leta 2013 v tem času beremo Sveto pismo, pripravimo Mini svetopisemski maraton in zbralo se je nekaj lepih vtisov udeležencev:

Kar prehitro je minilo svetopisemsko branje v današnjem večeru. Bilo je lepo, doživeto in prijetno!

Nisem ravno razumela vsega, čeprav sem se trudila. Bilo je lepo in toplo. Hvala za lepo dobrodošlico.

Naj Jezusove besede živijo v naših srcih.

Prijazno vzdušje, veliko sreče ob branju in poslušanju, veselje v srcu, ko se vrstijo Jezusove besede in se med nami spreminjajo v Besedo. Bog, hvala Ti!

Z veseljem v srcu odhajam obogatena in željna darov Sv. Duha.

To je lepa priložnost, da se zopet zavežemo rednemu branju Svetega pisma.

Gospod, hvala ti za vse, kar nam daješ. Ostani z bralci Svetega pisma tudi v stiskah!

Velika radost je biti ob Tebi in ob sestrah in bratih v Kristusu. Večerne ure doživljam kot utrujajoče. Pa sem zopet doživela, kako sem bila poživljena ob Njegovi besedi.

Naj nas teh nekaj lepih utrinkov iz dosedanjih skupnih branj Svetega pisma spodbudi, da se tudi letos povežemo med seboj ob branju in poslušanju Božje besede. V preteklih letih smo pripravili že štirinajst SP maratonov, skupaj brali 116 ur. Zbirali smo se v naši kapeli, lansko leto pa smo brali s pomočjo Zoom aplikacije. Bili smo prijetno presenečeni, da lahko tudi na daljavo doživimo bližino Boga in drug drugega. Zato vas tudi letos vabim k branju in poslušanju Božje besede preko Zoom-a in sicer:

v soboto, 22. januarja 2022 med 17h in 22h (nadaljevali bomo z branjem od 2 Knjige kraljev naprej) in

v nedeljo, 23. januarja 2022 med 17h in 20h (še posebej vabljeni veroučenci in njihove družine, brali bomo Lukov evangelij).

Pridružite se lahko kot bralci ali samo kot poslušalci, ob uri, ki vam ustreza, več informacij in povezavo za Zoom vam bom z veseljem posredovala ob vaši prijavi na moj e-naslov: marikamikolic@gmail.com

Naj bo to naš prispevek ob praznovanju nedelje Božje besede, odgovor vsakega izmed nas na Božje povabilo, ko vstopa v naša življenja po Svetem pismu. Ne pustimo ga pred vrati, odprimo mu, se pogovarjajmo z Njim in med seboj.

Lepo nedeljo Božje besede vam želim in se veselim druženja z vami ob Svetem pismu,

Marika Mikolič